CEP TELEFONU ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Cep telefon u alırken dikkat edilmesi gereken hususlar; Dünyanın parasını ödeyerek alacağınız cep telefon larınızın garanti durumları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
Piyasada satılmakta olan ürünleri dört başlık altında derleyebiliriz

Distribütör Garantili Cep Telefon ları

Distribütör Telefon

Bu ürünler tamamen resmi anlaşmalı distribütörlerce ithal edilip satılmakta olan ürünlerdir. Garantileri Türkiye çapında bir çok ilde bulunan yetkili servislerde geçerlidir. Ayrıca Distribütörler arasında servis anlaşması bulunur. Samsung marka bir cep telefon unu KVK garantili olarak adıysanız Genpa da servise verebilirsiniz. Burada önemli olan cihazın Samsung Türkiye garantili olmasıdır. İlgili markanın Türkiye ofisinden her türlü desteği bulabilirsiniz.

KVK, Genpa başta olmak üzere Mobiltel, Rota, Brightstar gibi bir çok distribütör firma mevcuttur. Bir ürünün distribütör olduğunu anlayabileceğiniz bir çok faktör vardır. Çoğunlukla cep telefon unun kutusunda bununla alakalı çokça etiket bulabilirsiniz. Aynı zamanda cihazın pilinin altına bakarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Yine de en sağlam yolu firma ile iletişime geçmek olacaktır.

 

Paralel İthalat, Grey Market, İthalatçı garantili cep telefon ları

Öncelikle şunu belirtelim, bu cihazlar kesinlikle orjinal ürünlerdir. Bu “grey market” ürünleri aynı zamanda “paralel ithalat” ve ya “ithalatçı garantili” ürünler olarak da adlandırılırlar. Satıcı firmanın ürün markası ile resmi distribütörlük anlaşması olmadığından dolayı kendi garantilerini kendileri sağlarlar. Bu tür firmalardan alınan cihazlar distribütör ürünlerine göre ortalama %10 daha ucuz olduğundan tercih edilebilmektedirler.
Faturalı olarak temin edebileceğiniz bu tip cep telefon larının dez avantajı; garantiyi veren firmanın insiyatifine kalacak olmanızdır. Genellikle kısıtlı servis imkanları ile çalışırlar. Arızalanan cihazlarınızda sorunu büyük oranda “kullanıcı kaynaklı” olarak değerlendirip sizi yarı yolda bırakırlar. Hatta cihazınızı aldıktan bir süre sonra firmanın kapandığını duyarsanız da şaşırmayın.
Yurtiçinde bulamayacağınız bazı cep telefon larını grey market olarak tedarik edebilirsiniz. Örneğin Samsung marka cihazların çoğu distribütörlerde tek sim kartlı olarak satılmaktayken, Paralel ithalat tercih ettiğinizde aynı ürünün çift sim kartlısını bulabilirsiniz. Ülkemizde hiç satışa çıkmamış bir cihazı da (Samsung C serisi) Paralel ithalat vasıtasıyla temin edebilirsiniz.

Spot (Kaçak) CEP TELEFON LARI

Maalesef ülkemizde bu işin kaçak ticareti oldukça yaygındır. Bu ürünler de adından da anlaşılabileceği gibi kaçak yollarla yurda sokulur. Orijinal ürünler olmalarına rağmen Imei numaraları sahtedir. Resmi kayıtları olmadığı için BTK’ya kayıt ettirilemezler. Genellikle kutuları, garantileri ve faturaları yoktur. Distribütör ürünlerine göre %30’a kadar daha ucuza bulunabilirler.
Yasal imei numaralarına sahip olmadıkları için her an “kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” konumuna düşüp BTK tarafından çalışmaz hale getirilebilirler. Garantisi olmayan bu cep telefon ları arızalandığında, kendi başınızın çaresine kendiniz bakmanız gerekir.
Bir cep telefon unun kaçak olduğunu anlamanın yolu çok basittir. Öncelikle cihazın arkasında ve ya pilinin altında yazılı olan imei numarasını bu adresten  sorgulayabilirsiniz. Cihaz kayıtlı görünüyor olabilir, ancak marka model kısmına dikkat etmeniz gerekir. Gerçekten elinizdeki cep telefon unun modeliyle, BTK’nın sayfasında yazan model aynı mı buna bakmanız gerekebilir. Öte yandan cihazın yetkili distribütörüyle temasa geçip onlardan da gerekli bilgiyi alabilirsiniz.
Unutmayın bu cihazları alırsanız kayıtdışı ekonomiyi ve bu yasa dışı ticareti yapan insanları desteklemiş olmakla birlikte, hakkıyla bu ticareti yapanlara yazık etmiş olursunuz.

Replika (sahte) Cep Telefon ları

replika cep telefon

Kesinlikle ve kesinlikle uzak durulması gereken ürünlere sıra geldi. Bu ürünler bildiğiniz merdivenaltı üretimi olan cihazlardır. Hiçbir şekilde denetimleri yoktur. Hem kaçak hemde sahte ürünlerdir.
“Dubai, Kore vb. ürünü, orjinalinin birebir aynısı” diye pazarlanmakta olan ürünlerin tamamı Çin’de imal edilmektedir. Hiçbir şekilde kontrol edilmeyen ürünlerdir. Özellikle sağlığınızı ciddi manada tehdit ederler. SAR (radyasyon) değerleri ciddi seviyede yüksektir.
Kimisinin sathe olduğu her halinden anlaşılabilirken, kimsinin ise anlaşılması bir hayli zordur. Çok dikkat edilmesi gerekir. Bu yolda dolandırılan çok fazla insan vardır.

Bizi her zaman arayabilir ve ya mesaj yollayabilirsiniz. Titizlikle yardımcı olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.
cepciniz.com / soner@cepciniz.com / 212 289 01 00 / GSM-Whatsapp : 536 937 00 00

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat