Menü Kapat

iPHONE 7S, iPHONE 7 İLE TAMAMEN AYNI MI OLACAK?

Yeni iPhone’larda yer alacak olan kablosuz şarj özelliği sebebiyle iPhone 7s ve iPhone 7sPlus model cihazlarda 0.1 mm’lik bir artış olması bekleniyor.

Apple tarihte ilk kez üç yeni iPhone modelini gelecek ay tanıtacak. Yeni nesil iOS işletim sistemli cihazlarında olması beklenen bazı yeni teknolojileri bünyesinde barındıracak olan iPhone 8’ de bu tanıtımla birlikte iPhone ailesine katılacak. Beklenen modeller olan iPhone 7s ve iPhone 7s Plus’ın bütünüyle iPhone 8 ile aynı yeni tasarım hatlarını taşıyacak diye biliniyordu. Fakat yeni bir sızıntı, durumun tam olarak böyle olmayacağına işaret ediyor. Bu bağlamda hali hazırda kullanılmakta olan kılıfların da yeni iPhone modellerine uymayacağını belirtmekte yarar var.

Techno Buffalo’nun güvenilir bir kaynaktan edindiği, yeni iPhone 7s ve iPhone 7s Plus’ın tam olarak ölçüleri şöyle: iPhone 7s- 138.44 x 67.26 x 7.21 mm, iPhone 7sPlus – 158.37 x 78.1 x 7.41 mm. Kıyaslama yapacak olursak eğer, şu an itibarıyla cebimizde bulunan iPhone 7-138.3 x 67.1 x 7.1 mm, iPhone 7 Plus ise 158.2 x 77.9 x 7.3 mm ebadlarında.

Diğer bir deyişle Apple, her iki iPhone 7s modelinin boyutlarını 0.1 mm oranında arttırmış durumda. Peki firmanın bunu yapmasının sebebine gelecek olursak, cevap gayet basit gibi görünüyor; Pil ömrü.

iPhone içerisinde kullanılabilir boşluk bulmak oldukça sıkıntılı. Bu nedenle Apple bu alanı mümkün olduğunca coğaltmaya çalışıyor. Yeni bir iPhone modeli, haliyle yeni dahili bileşenleri batarya ömrü sunmalı. Bu bağlamda yeni iPhone modelleri kablosuz şarj özelliğine sahip olacaklar. Tabii ki bu da, bu yılki yeni iPhone’larda fazladan bir dahili bileşenin olması anlamına geliyor. Bu bileşen ise arka yüzdeki cam kapağın hemen altında bulunacak olan bir adet kablosuz şarj bobini olacak.

 

Tabii bütün bunlar Apple tarafından açıklanmış ya da onaylanmış bilgiler değil. Ama oldukça yakın bir zamanda doğrulanacağını düşünüyoruz. Son zamanlarda çıkan bir çok habere göre bu yıl ki iPhone etkinliği Eylül ayının 12’sinde gerçekleştirilmek üzere ayarlandı.