Menü Kapat

İşte tüm iPHONE 8 özellikleri,

iPhone 8 resmen tanıtıldı. iPhone’un 10. yılında çıkan iPhone 8 bizlere neler sunuyor? İşte iPhone 8 özellikleri ve öne çıkan tüm yenilikleri!

iPhone 8 özelliklerİ

Apple tanıtım etkinliğindeki en çok merak edilen konuların başında iPhone 8 özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi  geliyor. Diğer ürünlerle birlikte yeni iPhone 8, Apple tarafından düzenlenen canlı yayında tanıtıldı!

iPhone 8 özellikleri ve fiyatı

Yeni iPhone modelinde en büyük değişikliklerden biri ekran kasa oranı ve yeni ekran Teknolojisi olması bekleniyordu. Ancak iPhone 6 modelinden beri süregelen tasarım anlayışının iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile birlikte iPhone 8 modelinde de aynı şekilde devam ettiğini görüyoruz. Çerçevesiz ekran sadece iPhone’un 10. yılına özel olarak üretilen iPhone 10 yani iPhone X modeli için düşünülmüş.

 

iphone 8 özellikleri

iPhone 8’de tasarım anlamında çok fazla değişiklik olmazken iPhone 4’ten bu yana ilk kez kasada cam  kullanıldığına şahit oluyoruz. Bu gerçekten de tasarım tarafında önemli bir yenilik olarak gözümüze çarpıyor. Çelikle güçlendirilmiş olan bu kasa eski modellere göre %50 daha da güçlendirilmiş durumda.

Kasa ölçüleri ise 143.5 x 71 x 7.3 mm olarak tasarlanmış. IP68 sertifikasına sahip olan cihaz suya ve toza karşı büyük bir koruma sağlıyor.

iPhone 8 donanım özellikleri

iPhone 8’de, iPhone X ve 8 Plus modelinde kullanılan, toplamda 6 çekirdeğe sahip Apple 11 Bionic işlemcisi kullanılıyor.

Ayrıca bu işlemci önceki modelde olan A10’a göre yüzde 25 daha iyi performans sağlıyorken, çoklu çekirdek performansında bu farkı yüzde 70’e kadar çıkarabiliyor.

Yenilenen işlemciye ait 2 çekirdek yüksek performans modunda çalışacak iken, diğer 4 çekirdek ise daha az güç isteyen durumlarda çalışacak.

RAM tarafındaysa iPhone 7’de olduğu gibi iPhone 8’de de, 2 GB bellek bulunacak.

Bağlantı tarafına baktığımızda yeni iPhone 8, Bluetooth 5, LTE-A gibi yenilikçi standartları içerisinde barındırıyor. Ayrıca Apple Pay için kullanılmak üzere NFC sistemi de bu cihazda bulunuyor.

iphone 8 özellikleri

Kamera

Ana kamera sensörü 12 MP olacak. Uzun süre 12 MP’de kalan iPhone modelleri aynı megapixel değerinde devam ediyor. Ancak tabiiki bazı geliştirmeler söz konusu, iPhone 8 kamerası ise inanılmaz bir video performansı ile geliyor. Kamera 4K çözünürlükte 60 fps video kaydı yapabiliyorken, 1080p’de bu hız 240 fps’ye kadar çıkıyor.

Ön tarafta ise yine 7 MP kamera kullanılıyor. Arka kamerada f/1.8 diyafram değerini devam ettiren Apple, ön kamerada ise f/2.2 diyafram kullanmayı tercih etmiş. Kamera tarafında iPhone 8 Plus ve iPhone X’teki geliştirmelerin altında kalan iPhone 8, iPhone 7’ye göre yeni iyileştirmelerden faydalanabilen ve video performansı artırılmış bir model olarak dikkat çekiyor.

17-09/12/djiv4ltxgaaekaz.jpg

Batarya

Henüz batarya tarafında net bir rakam paylaşılmamış olsa da, ömrünün iPhone 7 ile benzer olması bekleniyor. Ayrıca iPhone 8’de karşımıza çıkan en büyük yeniliklerden birisi kablosuz şarj desteği de sunacak olması diyebiliriz. Bunlara ek olarak hızlı şarj desteğinin de geldiğini belirtelim.

iPhone 8 ne zaman satışa çıkacak?

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri 15 Eylül’de ön siparişe açılacak. Kullanıcılar 22 Eylül’den itibaren iPhone 8 serisini satın alabilecekler.

iPhone 8 için giriş fiyatı 699 Dolar olarak açıklanmışken, iPhone 8 Plus 799 Dolar fiyat ile raflardaki yerini alacak.

“Teknolojiden bihaber kalmak istemem” diyorsanız teknolojikolisi.com‘u mutlaka takip edin.