Menü Kapat

Kırık Ekran Mağdurlarına Güzel Haber

Eğer sürekli ekran kıranlardansanız sizi sevindirecek bir haber Japonya’dan geldi. Kırık ekran tarih oluyor. Tokyo Üniveristesi’nde okuyan bir öğrenci bilmeden, çatladıktan ya da kırıldıktan sonra kendi kendini onaran yeni bir polimer cam türünü keşfetti.

Guardian’ın gazetesinin aktardığı bilgiye göre Japon bilim insanları, ‘Polyether-Thioureas’ diye adlandırdıkları, hafif polimerden imal edilen yeni bir cam türü keşfetti. Yeni tür polimer cam, çatladıktan ya da kırıldıktan sonra basit bir şekilde el ile baskı uygulandığı takdirde kendi kendini onarabiliyor.

Önde gelen bilim dergilerinden biri olan Science’da yayımlanan araştırma Tokyo Üniversitesi’nden Profesör Takuzo Aida ve onun ekibi tarafından yürütüldü.

ODA SICAKLIĞINDA KENDİNİ ONARABİLEN İLK KATI MATERYAL GELİŞTİRİLDİ

Bu yeni icat sayesinde kendini onarabilen camların, başta cep telefonu ekranları olmak üzere diğer kırılgan ürünlerde de kullanılabileceği ifade ediliyor.

Daha önce de kendi kendini onarabilen plastik ve lastik ürünler geliştirilmişti. Daha önce kendini onarabilen katı materyallerin yüksek sıcaklığa ihtiyaç duymakta iken, bu araştırma ilk defa oda sıcaklığında başarılı olmuş durumda.  Araştırmada, yüksek mekanik sağlamlık ve onarma kabiliyetinin birbirini dışlamaya meyilli olduğunu, çoğu durumda da parçalanan kısımların tamiri için en az 120 santigrat derecede ısı uygulamak gerektiği ifade edildi.

TESADÜFEN KEŞFEDİLDİ

Öte yandan kendi kendini onarabilen polyether-thioureas camına ait özellikler lisans öğrencisi Yu Yanagisawa tarafından tesadüfen keşfedildi. İlgili materyaller ile bir yapıştırıcı geliştirmeye çalışan Yanagisawa, polimer parçanın yüzeyinin kesilmesi sonrasında kenarlarının birbirine yapıştığını ve 21 derecede el ile 30 saniye baskı uygulandıktan sonra zarar gören kısmın pürüssüz bir tabaka haline geldiğini farketti. Daha sonra ürün üzerinde yapılan ek deneyler sonucunda maddenin bir kaç saat içinde parçalanmadan önceki sağlamlığına kavuştuğu tespit edildi.
Yanagisawa başta çok şaşırdığını ancak sonrasında bulgularını doğrulama amacıyla tekrar tekrar deney yaptığını, kendini onarabilen camın, kırıldığı zaman atılmasına gerek kalmayan çevre dostu yeni bir materyal olacağını söyledi

KULLANICILARIN BİR ÇOĞU TELEFONLARINI KIRIK EKRAN İLE KULLANIYOR

Daha önce de kendi kendini onarabilen polimer ürünlerin akıllı telefonlarda kullanabileceği araştırmacılar tarafından iletilmişti.

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar orjinal boyutuna göre 50 kata kadar esneyebilen ve kırıldığı zaman 24 saatte kendi kendini onarabilen bir polimer malzemenin bu tarz ürünlerde kullanılabileceğini söylemişti.

2015 yılında iMend adlı onarım firması tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise İngiltere’de akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 21’inden daha fazlası hali hazırda kırık ekranlı telefon kullanıyor.

Şimdilik biz yanınızdayız. Üzülerek söylüyoruz ama gelecekte teknoloji sayesinde bize ihtiyacınız kalmayabilir 🙂

kırık ekran tamiri