Menü Kapat

yeni ıphone ile beraber Touch ID “parmak izi tanımlama”nın yerini alacağı düşünülen ıphone yUz tanımlama teknolojisinin son derece hızlı ve verimli olacağı ifade ediliyor.

Iphone yüz tanımlama

Apple’ın akıllı telefonu IPhone yuz tanımlama Teknolojisinin ciddi anlamda hızlı çalışacağı iddia ediliyor. Samsung tarafından iPhone 8 için üretilen OLED ekranlarla ilgili bir haberde geçen ifadeye göre, yüz tanımlama ölçümü saniyenin milyonda birinde gerçekleştirilecek.

IPHONE yüz tanımlama teknolojisi nasıl çalışacak?

Son dönemdeki iddialara göre, Apple, iPhone 8 modelinde Touch ID parmak izi tanımlama teknolojisinden vazgeçti. Bunun yerine kilit açma ve Apple Pay yetkilendirmesi için yüz tanımlama teknolojisine geçiş yapılacağını söyleniyor. Hal böyleyken müşteri memnuniyeti adına, Apple’ın bu teknolojiyi kusursuz çalışacak bir şekilde sunması elzem. Zaten Apple’ın ele aldığı teknolojiyi mükemmelleştirdiği bilinen bir gerçek

Korea Herald haberine göre, 3D sensörlere sahip bu yeni Iphone yüz tanıma tarayıcısı kullanıcının yüzünü derinlemesine algılayacak. Üstelik bunu saniyenin milyonda biri sürede gerçekleştirecek. Ancak bu bilginin kaynağı konusunda bilgi verilmiş değil. Bu yüz tanımlama sisteminin Samsung tarafından üretilmiş olduğu da düşünülmüyor. Bununla birlikte şirketin tüm ekran montajı konusunda bilgi sahibi olması muhtemel görülüyor.

Iphone yüz tanımlama

The Wall Street Journalda yer alan haberde ise Iphone yüz tanıma sisteminin kızılötesi kullanacağı ve bu sayede hem karanlık hem de düşük ışık koşullarında çalışabileceği bildiriliyor. Genellikle yapılandırılmış ışık olarak anılan derinlik algılama teknolojisi, kişinin yüzüne veya herhangi başka bir hedefe binlerce küçük kızılötesi nokta serpiştiriyor. Bu nokta alanındaki distorsiyonlar algılanarak, kamera tarafında süper tutarlı derinlik bilgisi elde ediliyor. Bu kızılötesi noktaları insanların değil sadece akıllı telefon kamerasının görebildiği ve tamamen karanlıkta bile telefonun kilidinin açılmasına izin veren bir sistem olduğu belirtiliyor.

Diğer taraftan Qualcomm, gelecekteki Android telefonlarda yer alacak kendi teknolojisinin, Apple’ın yeni modelinde yer alacak Iphone yüz tanımlama yetenekleriyle aynı düzeyde veya daha iyi olacağını vurgulamıştı.

Apple’ın uzun süredir tartışılan parmak izi bilmecesi böylece çözülür mü bilemeyiz. Ancak eğer bu iddialar doğru ise, güvenllik teknolojleri alanında bir devrim yaratma ihtimali oldukça yüksek görünüyor.

Kaynak – ShiftDelete.Net