Iphone Suya Düştü Ne Yapabilirim?

iPhone Sıvı Teması durumunda ne yapılır

Herhalde bir telefonun başına gelebilecek en kötü şeydir sıvı teması. Dünya kadar para ödeyerek aldığımız iPhone‘umuzu kaza ile suya düşürmemiz an meselesidir. Sıvı teması neticesinde cihazımız arızalanarak kullanılamaz hale gelebilir, bu da elbette bizleri çok üzer. Sıvı teması olan cihazlar doğal olarak garanti dışında kalıyor. Kaskonuz da yoksa iş başa düşüyor. Önce acil müdahaleyi kendiniz yapıp ardından işinin ehli bir teknik servise götürmek durumundasınız. Şimdi suya düşen iPhone‘umuzu kurtarmak adına neler yapabiliriz bir bakalım;

sıvı temas lı iphone

Aslında mümkün olsa bataryayı çıkarmak en mantıklı yol fakat iphone kullanıcıları olarak bunu yapmanız pek mümkün değildir. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken cihazınızı kapatmaktır.  Ardından bir saç kurutma makinesinden yararlanabilirsiniz. Cihazınıza çok fazla yaklaştırmadan iphone’unuzu iyice ısıtın. Böylece içindeki sıvıdan büyük oranda kurtulacaksınız. Bu konuda yaygın olarak bilinen bir yöntem olan “iPhone’u pirinç dolu bir kaba koymak suretiyle kurumaya bırakmak” da elbette bir miktar işe yarıyor, ancak maalesef bu sanıldığı kadar etkili olamıyor. Sadece hafifçe nemi almasını sağlıyor. Sıvı teması kurutma işleminden sonra dahi bazı entegre ayaklarında ve soketlerde kalabilecek olan sıvı, hemen olmasa bile çok kısa zaman sonra oksitlenmeye ve paslanmaya sebep olacaktır. Bu da iPhone‘unuzun kullanılamaz hale gelmesine sebep olur. Aşağıda ki video da sıvı temas onarımı ile ilgili bir video bulabilirsiniz.

Buradan sonra cihazınızı güvenilir teknisyenlere emanet etmeniz, telefonunuzun sağlığı açısından çok önemlidir. İphone‘unuzu ne kadar hızlıca teknik servise götürürseniz, kurtarılma şansı o kadar yüksek olur. Sıvı teması durumundaki bir cihaza, teknik cepciniz.com olarak bizim yapacağımız müdahale ise şudur; derhal cihazınızın içini açar ve bataryasını çıkarırız. Ardından iPhone‘unuzu en ince parçasına kadar söküp, her parçasını tek tek temizleriz. Bu temizleme sırasında özel temizleme sıvıları ve cihazları kullanırız. Temizleme işleminden sonra cihazınızın anakartını özel sıcak hava makinalarımızla kuruturuz. Son olarak cihazınızı tekrar monte edip test ederiz. Üzerinden zaman geçmiş oksitlenme ilerlemiş ise bazı durumlarda entegreler sökülüp tekrar kalıplandıktan sonra cihaz tekrar hayata dönebilir. Fakat o an cihaz çalışsa bile devam eden günlerde çalışacağına dair herhangi bir garanti verilemez.

Unutmadan; iPhone cihazınız sıvı teması sonrası asla şarja takılmamalıdır.

[ratings]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Sohbet