Batarya Süresi Nasıl Uzatılır?

iPhone Batarya süresi ile ilgili tavsiyeler

iPhone batarya süresi ile ilgili yoğun olarak gelen sorular üzerine bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazımda yapılması gereken ve yapılan bazı hatalardan bahsediyor olacağım. 

Yapılan araştırmaların sonucunda cep telefonu kullanım sürelerimiz günlük ortalama dört saati aşmış durumda. Hal böyle olunca pil dayandırmak ta bir hayli zor oluyor. Akşamı çıkarabilmek için bir kaç tüyo verelim.

batarya süresi

1. En çok pil tüketen uygulamaları bulma :

Cihazınız üzerinden Ayarlar’a girin ve ardından Pil’i açın. Altlara doğru indiğinizde batarya süresini en fazla tüketen uygulamaları bulabilirsiniz. Burada haddinden fazla güç tüketen uygulamaların arka planda çalışmalarına engel olabilirsiniz. Bunun için “Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile” seçeneklerinden dilediğiniz uygulamaları iptal edebilirsiniz. Ayrıca o anda arka planda çalışan uygulamaları da kapatmalısınız. Bunun için Home butonuna çift tıklayıp karşınıza çıkan pencereleri kapatmanız gerekiyor.

2. Ekran Işığı :

Batarya süresi en çok ekran tarafından tüketilir. Bunu da ekran ışığını kısarak büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

3. Güncellemeler :

Apple güncellemeler ile sürekli olarak yenilikler ve iyileştirmeler sunuyor. Genellikle büyük güncellemelerde batarya süresi ile alakalı geliştirmeler bulunacağından dolayı son sürümü yüklemenizde fayda var. 

4. Otomatik Güncellemeler :

Otomatik güncellemeleri kapatarak batarya ömrüne katkıda bulunabilirsiniz. Bunu “Ayarlar>iTunes ve Apple Store” üzerinden yapabilirsiniz.

5. Bağlantı Seçeneklerini Kapatma :

Kullanmadığınız bağlantı seçeneklerini kapatın. Bunun için ekranı alttan yukarı doğru kaydırırsanız çıkacak olan kontrol paneli seçeneklerinden Wifi, Bluetooth, Konum servisleri, Airdrop gibi bağlantıları kapatabilirsiniz.

6. Düşük Güç Tüketimi Özelliği :

 Düşük güç tüketimi özelliğini ise “Ayarlar>Pil” seçeneklerinden ya da kontrol panelinden aktif edebilirsiniz. Sağ üst köşedeki pil ikonu sarı renge dönüştüğü zaman düşük güç modundasınız demektir.

7. Batarya Süresi :

 Apple Batarya süresi olarak ortalama 500 devir ömür biçiyor. Yani 500 şarjdan sonra batarya ömrü ciddi olarak tükenmiş oluyor. Bu durumda bataryanın değişmesi gerekiyor.

Şişmiş Pil

Yapılmaması gerekenler;

1. Şarjda Kalma Süresi :

 Cihazınızı bütün gece şarjda tutmak pil ömrüne olumsuz yönde etki eder. 

2. Yan Sanayi Ürünler :

 Yan sanayi kalitesiz şarj cihazı kullanmak pil ömrünü bitiren etkenlerin başında gelir. Bunun yerine orijinal yada Apple onaylı şarj cihazlarını tavsiye ederim.

3. Powerbank Kullanımı:

Powerbank kullanımına dikkat: Markasız ya da piyasada pek adı duyulmamış kalitesiz güç kaynakları cihazınıza çok ciddi hasarlar veriyor. Genellikle promosyon olarak bu cihazlar, cep telefonlarının pillerinin şişmesine sebep oluyor. Şişen batarya ayrıca alttan baskı yapacağı için ekrana da zarar veriyor. 

iPhone’unuzu uzun süre sorunsuz olarak kullanmak için yukarıdaki adımları dikkate alabilirsiniz. Cihazınız garanti kapsamında ise pil değişimi için Apple servislerinde uygun fiyatlar bulabilirsiniz. 6 Ay garantili batarya değişimi için bizden fiyat alabilirsiniz. 

[ratings]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Sohbet