Yeni Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Yeni cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Dünyanın parasını ödeyerek alacağınız cep telefonları garanti durumları farklılık gösterebiliyor. Piyasada satılmakta olan ürünleri dört başlık altında açıklıyorum.

Distribütör Garantili Cep Telefonu

Bu ürünler tamamen resmi anlaşmalı distribütörlerce ithal edilip satılmakta olan ürünlerdir. Garantileri Türkiye çapında bir çok ilde bulunan yetkili servislerde geçerlidir. Ayrıca Distribütörlerin kendi aralarında servis anlaşması bulunur. Samsung marka bir cep telefonunu, KVK garantili olarak adıysanız, Genpa da servise verebilirsiniz. Burada önemli olan cihazın Samsung Türkiye garantili olmasıdır. İlgili markanın Türkiye ofisinden her türlü desteği bulabilirsiniz.

KVK, Genpa başta olmak üzere Mobiltel, Rota, Brightstar gibi bir çok distribütör firma mevcuttur. Bir ürünün distribütör olduğunu anlayabileceğiniz bir çok faktör vardır. Çoğunlukla cep telefon unun kutusunda bununla alakalı çokça etiket bulabilirsiniz. Aynı zamanda cihazın pilinin altına bakarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Yine de en sağlam yolu firma ile iletişime geçmek olacaktır.

Paralel İthalat, Grey Market, İthalatçı Garantili Cep Telefonu

Öncelikle şunu belirtelim, bu cihazlar kesinlikle orjinal ürünlerdir. Bu “grey market” ürünleri aynı zamanda “paralel ithalat” veya “ithalatçı garantili” ürünler olarak da adlandırılırlar. Satıcı firmanın ürün markası ile resmi distribütörlük anlaşması olmadığından dolayı kendi garantilerini kendileri sağlarlar. Bu tür firmalardan alınan bir cep telefonu, distribütör ürünlerine göre ortalama %10 daha ucuz olduğundan tercih edilebilmektedirler.
Faturalı olarak temin edebileceğiniz bu tip cep telefonlarının dez avantajı; arıza durumunda garantiyi veren firmanın insiyatifine kalacak olmanızdır. Genellikle kısıtlı servis imkanları ile çalışırlar. Cihazınızın markası bu cihazlarla ilgili hiç bir şekilde destek vermezler. 

Yurtiçinde bulamayacağınız bazı cep telefonu modellerini grey market olarak tedarik edebilirsiniz. Örneğin Samsung marka cihazların çoğu distribütörlerde tek sim kartlı olarak satılmaktayken, Paralel ithalat tercih ettiğinizde aynı ürünün çift sim kartlı modelini bulabilirsiniz. Ülkemizde hiç satışa çıkmamış bir cihazı da (Örneğin Samsung C serisi) Paralel ithalat vasıtasıyla temin edebilirsiniz.

Spot (Kaçak) Cep Telefonu

Maalesef ülkemizde bu işin kaçak ticareti oldukça yaygındır. Bu ürünler de adından da anlaşılabileceği gibi kaçak yollarla yurda sokulur. Orijinal ürünler olmalarına rağmen Imei numaraları sahtedir. Resmi kayıtları olmadığı için BTK’ya kayıt ettirilemezler. Genellikle kutuları, garantileri ve faturaları yoktur. Distribütör ürünlerine göre %30’a kadar daha ucuza bulunabilirler.

Yasal imei numaralarına sahip olmadıkları için her an “kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz” konumuna düşüp BTK tarafından çalışmaz hale getirilebilirler. Garantisi olmayan bu cep telefon ları arızalandığında, kendi başınızın çaresine kendiniz bakmanız gerekir.

Bir cep telefonu kaçak mı değil mi bunu anlamanın yolu çok basittir. Öncelikle cihazın arkasında ve ya pilinin altında yazılı olan imei numarasını bu adresten  sorgulayabilirsiniz. Cihaz kayıtlı görünüyor olabilir, ancak marka model kısmına dikkat etmeniz gerekir. Gerçekten elinizdeki cep telefon unun modeliyle, BTK’nın sayfasında yazan model aynı mı buna bakmanız gerekebilir. Öte yandan cihazın yetkili distribütörüyle temasa geçip onlardan da gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Unutmayın bu cihazları alırsanız kayıtdışı ekonomiyi ve bu yasa dışı ticareti yapan insanları desteklemiş olmakla birlikte, hakkıyla bu ticareti yapanlara yazık etmiş olursunuz.

Replika (Sahte) Telefonlar

Kesinlikle ve kesinlikle uzak durulması gereken ürünlere sıra geldi. Bu ürünler bildiğiniz merdiven altı üretimi olan cihazlardır. Hiçbir şekilde denetimleri yoktur. Hem kaçak, hemde sahte ürünlerdir.

replika cep telefonu

“Dubai, Kore vb. ürünü, orjinalinin birebir aynısı” diye pazarlanmakta olan bu cep telefonu modellerinin tamamı Çin’de imal edilmektedir. Hiçbir şekilde kontrol edilmeyen ürünlerdir. Özellikle sağlığınızı ciddi manada tehdit ederler. SAR (radyasyon) değerleri ciddi seviyede yüksektir.

Kimisinin sahte olduğu her halinden anlaşılabilirken, kimsinin ise anlaşılması bir hayli zordur. Çok dikkat edilmesi gerekir. Bu yolda dolandırılan çok fazla insan vardır.

Cep telefonu ile ilgili her konuda bizi arayabilir veya mesaj yollayabilirsiniz. Titizlikle yardımcı olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

cepciniz.com / soner@cepciniz.com / 212 289 01 00 / GSM-Whatsapp : 536 937 00 00

[ratings]

Yeni Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?” te bir düşünce

    • cskaraman diyor ki:

      Merhaba,
      Şu ana kadar distribütör ürünü haricinde cihaz sattıklarına hiç şahit olmadım. Ancak yine de sormadan emin olamayız. Çünkü bazen bazı firmalar piyasada olmadığı için grey market (paralel ithalat) cihaz satabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Sohbet