Menü Kapat

Evde & İşyerinde iPhone Tamiri

iPhone tamiri için servis servis dolaşmayın. Motorlu teknisyenimiz bir telefonunuzla evinize ya da iş yerinize geliyor, iPhone tamiri gözlerinizin önünde yapılıyor. Zamanınız size kalıyor.

Takılan iPhone Ekran Orijinal mi?

iPhone ekran taktırmak için cihazlarımızı emanet ettiğimiz teknisyenlere ne kadar güvenebiliriz? Orijinal dedikleri gerçekten de orijinal iPhone ekran mı? Bu konuya elimden geldiği kadarı ile açıklık getirmek istedim.

iPhone EkranÖncelikle şunu söyleyelim. Apple asla yedek parça satışı yapmaz. Bundan emin olabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz iPhone ekranlarının %95 i yan sanayi ürünlerdir. Bazı satıcılar bu ekranların iyi kalitede olanlarını (bilerek ya da bilmeyerek) orijinal diyerek satarlar. Ancak bu bilgi çoğunlukla yanlıştır. Söylediğimiz gibi Apple’dan asla ekran ya da başka bir yedek parça satın alamazsınız.

Geri kalan %5 lik kısımdan bahsedecek olursak; ekranın bölümlerinden bahsetmemiz gerekiyor. Bir iPhone Ekranı kabaca 4 bölümden oluşur. Ön cam, Lcd, arka ışık ve çerçeve. Burada en önemli aksam, dokunmatik özelliğini de içinde barındıran LCD lerdir. Geri kalanı cam ve plastikten ibaret olduğu için orijinal olmasının pek bir önemi yoktur. Ön camları kırılmış fakat LCD ekranı sağlam kalmış olan iPhone ekranlarını yenileyen bazı firmalar bu işi başarı ile yapmaktadır. Buralardan temin edilen ekranlar da Apple teknisyenlerinin kullandığı orijinal ekranlar kadar kalitelidir. LCD orijinal olduğun için görüntü ve dokunmatik hissiyatı farksızdır. Tabii doğal olarak fiyatı da farklı olur.

Kısaca özetlemek gerekirse 3 çeşit ekrandan bahsedebiliriz;

Orijinal ekran : Yalnızca Apple tarafından iPhone’unuza takılır. Yedek parça olarak satın alma şansınız yoktur.

Yan sanayi ekran:  Çok kaliteli yan sanayi ekranlar olsa da orijinal ekrana göre mutlaka fiyat ve performans farkı olur. Ancak bu fark genellikle fark edilemeyecek kadar azdır.

Revizyon (yenilenmiş) ekran: İç aksamı yani LCD kısmı orijinal olup dışı yan sanayi olan bu ekranların Apple’ın sattıklarından bir farkı yoktur. Sonuçta ekran demek LCD demektir. Geri kalan cam ve plastikten başka bir şey değildir.

Apple resmi ekran fiyatlarını burada bulabilirsiniz. Biz Cepciniz.com olarak talebinize göre Revizyon ya da Yan sanayi ekran kullanıyoruz. Güncel fiyatlar ve orijinal iPhone ekran fiyatları için lütfen aramaktan çekinmeyiniz.

18 Comments

  • cskaraman

   Merhaba Enes Bey,
   Ekranınız Apple yetkili servisler dışında değişmesi durumunda maalesef garanti dışı kalacaktır.

 1. Tuna Dursun

  Ne iyi insanlarsınız apple iphone arka kasa cebimde az yamuldu düğme izi kaldı garanti dışı kaldı ve cihazın onarımının imkansız olduğunuz söyleyip i6 için 1600₺ istediler, şimdi sizde i6 için ekran değilde orginal kasa varmıdır ? yada i6 kasasının yamulmuş yerini ısıtıp düzeltip yada orginal kasa varsa değiştirip ve ekranı değiştirmeden sadece sağ alt köşede vidayı biraz sıkıp yollarmısınız ?

  • cskaraman

   Merhaba, bunu dışarıdan bakarak anlamanız mümkün değil. Biz de anlayamayız. İçeriden bakıldığında ekranın orijinal olduğunu gösteren bazı emareler olur ancak buralardan anlayabiliyoruz. Bizi çağırırsanız bu emareleri göstererek izah edebiliyoruz.

 2. Nursel

  Merhaba iPhone X kullanıcısıyım ön camı kırıldı kaskoya göndereceğim A kalite orijinal ekran takacaklarını ve garantinin bozulmayacağını söylediler sizce bozulur mu

  • cskaraman

   Merhaba Nursel Hanım,
   Gerçek orijinal ekran yalnızca yetkili servis tarafından takılabilir. 3. Şahısların orijinal ekran tedarik etmeleri mümkün değildir. Kaskonuzun bu onarımı nerede yaptıracağını bilemediğimden dolayı bu sorunuza net yanıt veremiyoruz.

 3. Meltem

  Merhabalar iPhone X telefonum Pupa yetkili teknik servis tarafından Apple onarım merkezinde 2000 tl karşılığında ekran değişimi yapıldı orjinal olduğunu söylediler garantiside devam ediyor acaba %100 orjinal ekran mıdır yada revizyonlu yoksa A kalite yan sanayi ekran mı kullanılmıştır

  • cskaraman

   Merhabalar Meltem Hanım, Pupa, Apple tarafından yetkilendirilmiş olduğundan bir yanlış olacağını sanmıyorum. Fiyatı da gayet makul. Apple’da kendi sitesinde aynı fiyatı veriyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla Pupa’da ekran değişimi için cihazı Apple’a yolluyor. Değişen ekranla ilgili bir şikayetiniz var mı?

   • Meltem

    Hayır bi şikayetim yok dokunmatik panel eskisi gibi çalışıyor görüntü kalitesi de oldukça iyi eskisinden bir farkı yok sadece sanki bana ekran çok siyah değil gibi geliyor ama diğer telefonların ekranlarıyla karşılaştırınca yine siyah duruyor Apple kendi tamir ettiği içinde bi yamuk yapacağınıda düşünmüyorum gerçide yine de bi şüphe oluyor tabii

 4. emre

  ekran değiştikten sonra lcd arka ısık ekranın alt kısmında özellikle 2 veya 3 noktada belirgin olarak görünüyor

  • cskaraman

   Merhaba Emre Bey,
   Ekranı biz mi değiştirdik bilemiyorum ama bu büyük ihtimalle basit bir durum. Ekran ile hemen arkasındaki panel arasında kalan toz parçaları olabilir. Ya da backlight bozuk olabilir. Biz yaptıysak hemen telafi edebiliriz.

 5. ebru

  merhaba benim ekranimin ic kisimlari degilde uc tarafları çatladı yan sanayi cam taktırıyorum peki bana ileriye doğru skntısı olurmu.

  • cskaraman

   Merhaba Ebru Hanım,
   Yan sanayi ekranlar arasında kalite farkı olabiliyor. Bunu bilmeden sorunuza cevap vermemiz maalesef mümkün değil. Ekranda görüntü varsa ve dokunmatik sorunu yaşamıyorsanız “ekran değişimi” yerine “ön cam değişimi” tavsiye ederim. Sonuçta orijinal ekranınız değişmemiş olur. iPhone cam değişimi hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.
   Teşekkürler.

 6. Berkay

  Yan sanayi ekran 2-3 kere taktırdım, çok kalitesiz olduğu belli, anında çatlıyor. 2-3 kere değiştirmiş olsam bile şu an Orijinal ekran istesem taktırabilir miyim?

  • cskaraman

   Merhaba,
   Evet taktırabilirsiniz. Revize Orijinal olarak tabii. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Orijinal ekran camı Gorilla Glass marka özel dayanıklı bir camdır. Revize orijinal olan üründeki cam aynı sağlamlıkta olmuyor malesef. Yani dikkatli kullanmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: