Cihazınıza Takılan iPhone Ekran Orijinal mi?

Cihazınıza Takılan iPhone Ekran Orijinal mi?

iPhone ekran değişimi için cihazlarımızı emanet ettiğimiz teknisyenlere ne kadar güvenebiliriz? Orijinal dedikleri gerçekten de orijinal ekran mı? Bu konuya elimden geldiği kadarı ile açıklık getirmek istedim.

iPhone Ekran

Öncelikle şunu söyleyelim. Apple asla yedek parça satışı yapmaz. Bundan emin olabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz iPhone ekran çeşitlerininz %95 i yan sanayi ürünlerdir. Bazı satıcılar bu ekranların iyi kalitede olanlarını (bilerek ya da bilmeyerek) orijinal diyerek satarlar. Ancak bu bilgi çoğunlukla yanlıştır. Çünkü Apple’dan asla ekran ya da başka bir yedek parça satın alamazsınız.

Geri kalan %5 lik kısımdan bahsedecek olursak, öncelikle ekranı oluşturan parçalardan bahsetmemiz gerekir.

Bir iPhone Ekran kabaca 4 bölümden oluşur. Ön cam, Lcd, arka ışık ve plastik çerçeve. Burada en önemli aksam LCD’dir. LCD (Liquid Crystal Display) hem görüntüyü hem de dokunmatik özelliklerini bünyesinde barındırır. Geri kalan aksam cam ve plastikten ibaret olduğu için orijinal olmasının pek bir önemi yoktur.

Ön camları kırılmış, fakat LCD ekranı sağlam kalmış olan iPhone ekranlarını yenileyen bazı firmalar, bu işi başarı ile yapabilmektedir. Bu yenilenmiş iPhone ekranlar, Apple teknisyenlerinin kullandığı orijinal ekranlar kadar kalitelidir. LCD orijinal olacağı için görüntü netliği, renklerin canlılığı ve dokunmatik hassasiyeti orijinal iphone ekran ile birebir aynıdır. Tabii doğal olarak fiyatı da farklı olur.

iphone ekran

Kısaca özetlemek gerekirse 3 çeşit ekrandan bahsedebiliriz;

Orijinal iPhone ekran : Yalnızca Apple tarafından iPhone’unuza takılır. Yedek parça olarak satın alma şansınız yoktur.

Yan sanayi iPhone ekranı:  Çok kaliteli yan sanayi ekranlar olsa da orijinal ekrana göre mutlaka fiyat ve performans farkı olur. Ancak AAA Kalite iPhone ekranlarda bu fark, genellikle fark edilemeyecek kadar azdır.

Revizyon (yenilenmiş) iPhone ekran: İç aksamı yani LCD kısmı orijinal olup dışı yan sanayi olan bu ekranların Apple’ın sattıklarından bir farkı yoktur. Sonuçta ekran demek LCD demektir. Geri kalan cam ve plastikten başka bir şey değildir. Diğer ismiyle “yenilenmiş çıkma ekran” da denilebilir.

Apple resmi ekran fiyatlarını burada bulabilirsiniz. Biz Cepciniz.com olarak talebinize göre Revizyon ya da Yan sanayi iPhone ekranlarını kullanıyoruz. Yan sanayi veya orijinal iPhone ekranlarına ait güncel fiyatlar için lütfen aramaktan çekinmeyiniz.

[ratings]

 1. Adem diyor ki:

  Ben 2.el bir İphone 6s Aldım (Ekranı değişmiş) ve Ekran Hassayeti düşük hissi veriyor bana,yani az algılıyor.Bu mümkünmü ve Ekran değişimi Yaptırsam Düzlerimi.

 2. Mukadder sever diyor ki:

  Merhabalar i Phone 7 Plus kullanıcısıyım telefonum yere düştü ve ekranda çizgi oluştu ama telefonumun dokunmatik ya da diğer özelliklerinde herhangi bir sorun yok ne yapabilirim eğer değişim yapmam gerekiyorsa ne kadar maliyeti olur şimdiden teşekkrüler

  • cskaraman diyor ki:

   Merhabalar,
   Ekranın iç tarafında oluşan kırıklar ekranda çizgilere neden olur. Dışarıdan bakıldığında sorun yok gibi görünse de kırık içerde mevcuttur. Bu durum ekran değişimini gerektirir. Şu an ki ekran maliyeti 700 TL’dir.

 3. Caner H diyor ki:

  Merhaba,
  İphone X cihazımın ekranı birden tamamen yeşil oldu. Telefonumu çalışıyor ama ekranın hiç bir işlevi yok şuanda.

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba,
   Cihazınızın ekranı kırılmış. Dışarıdan herhangi bir kırık görünmese bile muhtemelen bir darbe ya da baskı sonucu bu durum oluşmuş. Kısacası ekranınızın değişmesi gerekiyor.

 4. Murat Özilhan diyor ki:

  Merhaba iphone 7 plus telefonumun dediğin gibi sadece dış camı çatlak ve dokunmatik sorunsuz bu ekranın revizyon ihtimali nedir fiyatlandırma nasıl olur ekranımın orjinal kalmasını istiyorum

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Dış cam değişimi (ekran revizyonu) tabii ki mümkün. Ekranınızda görüntü veya dokunmatik sorunları yoksa bu her zaman önerdiğimiz bir onarım biçimi. Dediğiniz gibi böylece ekranınız orijinal kalır. Detaylar için bizimle temasa geçebilirsiniz.

   Teşekkürler

 5. Gizem diyor ki:

  merhabalar 1 sene önce 4. kattan düştü diye iç ekranı değiştirmek zorunda kaldım tabiki orjinal ürün çok daha pahalı olduğundan en iyi yan sanayi ekran taktırmak zorunda kaldım. Artık telefonu servise veremeyecek miyim ? yoksa sadece garantisi mi gitti şu an pil ile ilgili bir sorun yaşıyorum şarja ne kadar takılı olsa da sadece dolma ekranı çıkıyor. telefon açılmıyor. Acil bir çözüm bulmam gerekiyor.

  • cskaraman diyor ki:

   Merhabalar,

   Öncelikle yetkisiz müdahaleden dolayı cihazınız garanti kapsamı dışında kalmış. Bildiğim kadarıyla Apple’dan ücretli hizmet alabilirsiniz. Cihazınızın sorununun tespiti için öncelikle bataryanızı test etmemiz gerekiyor. Şarj ile ilgili sorun yaşıyor da olabilirsiniz. Cihazınızda şarj girişi ya da şarj entegresi değişimi yapılması gerekli olabilir. Tabi bunu yapabilmemiz için cihazınızın bizde olması da gerekiyor.

   Saygılar.

 6. Orhan diyor ki:

  Merhaba iPhone 7 Plus ekranı değişti fakat kamerası eskisi gibi çekmiyor. Ekran değişiminden dolayı olabilir mi? Tamiri mümkün olur mu?

  • cskaraman diyor ki:

   Merhabalar Orhan Bey,
   Sorun arka kameradaysa bunun ekran değişimiyle ilgisi yoktur. Ancak ön kamera ise montaj esnasında lense toz gelmiş olabilir. Bu durumda temizliği yapılmak suretiyle netice alınabilir.

 7. Sevinç diyor ki:

  Merhaba iyi günler bende 3 hafta önce media mark tan aldığım Apple 8 plas telefonumun ekranı kırıldığı için kasko sürem devam ettiğinden kaskoya gönderdim . Yalnız telefonum geri geldiğinde kullanmaya başladığımda ekranımın görüntüsünde renk bozukluğu renklerde cansızlık sezdim ve diğer Apple telefon larla yan yana koyduğumda bariz belli olan bir ışık kaybı var . Orjinal E yakın ekran taktıklarından şüpheliyim kasko firmaları böyle birşey yapar mı çünkü 1300 tl kasko parası verdim eğer böyle birebir orjinal takılmıyacak ise parama yazık ne yapmam gerek ?

  • cskaraman diyor ki:

   Merhabalar,
   Cihazınıza takılan ekranın orijinal olmadığını ya da ışık aksamının değişmiş olabileceğini düşünüyorum. Işık aksamının değişmiş olması renklerde cansızlığa yol açar. Ancak değişim kasko tarafından yapılmış ise bu ürünün Apple tarafından orijinal ekranla değiştirilmiş olması gerekir diye düşünüyorum. Eğer poliçenizde aksi belirtilmemişse hakkınızı aramanızı tavsiye ederim. Ekranın Apple tarafından değişip değişmediğini öğrenmek için müşteri temsilcilerine danışabilirsiniz. Apple müşteri hizmetleri telefonu 02162821511.
   Saygılarımızla.

 8. Koray diyor ki:

  Merhaba İphone 7 cihazımın ekranı değişti ancak orijinal değil ve şu anda orta tuş çalışmıyor orijinal olmasada revizyonlu olabilir parmak izi çalışacak şekilde bir ekran taktırmak istiyorum ne kadar fiyat çıkar acaba?

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Koray Bey,
   Tuş filmi yırtılmadıysa bu durum ekrandan da kaynaklanabiliyor. Eğer tuşun üzerinde bulunan flex kablo yırtılmışsa parmak izi özelliğini bir daha kullanamazsınız. Bu onarımı mümkün olmayan bir sorun. Ancak sadece buton olarak çalışması mümkün.
   Saygılar.

 9. evren diyor ki:

  merhaba iphone 6 dokunmatik çalışıyor ekran çatlak tamir ücretiniz nedir ?( yan sanayi ve revize olarak)
  bir de arka kameranın camı çatlak onun da tamir fiyatını öğrenebilir miyim

 10. Emirhan diyor ki:

  ben sadece zaten lcd nin sağlamlığını merak ediyorum çünkü dediğiniz gibi lcd önemli sadece diğeri cam sonuçta lcd sağlamsa birdaha apple boşuna para vermeye gerek yok bir yakınımda yapıyor bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

  • cskaraman diyor ki:

   Merhabalar,
   Cihazınızda görüntü var mı ve dokunmatik düzgün çalışır durumda mı buna bakmanız gerekiyor. Eğer cam kırılması dışında normal olarak kullanabiliyorsanız yalnızca cam değişimi yeterlidir. Eğer görüntü yoksa ekran tamamen değişmelidir.

 11. Figen diyor ki:

  Merhabalar yaklaşık 1-2 ay önce ıphone7 plus telefonun sadece camı değişti fakat cam değiştikten sonra yakınlık sensörü çalışmamaya başladı tamir yapan yer tekrar açar bakarız ama sizden kaynaklı da olabilir dedi halbuki cam kırıldıktan sonra yakınlık sensörü çalışıyordu.

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Figen Hanım,
   Cihazınızın ekranına bağlı bulunan bir parça (flex kablo) var. Yakınlık sensörü bu flex kablo üzerinde bulunuyor. Ekran veya cam değişimi sırasında yerinden sökülmesi gerekiyor. Biraz hassas bir parça olduğu için sökülürken zarar görmüş olabilir. Sensör tam yerine oturmamış da olabilir. Bakılması gerekir. Ancak bunun sorumlusu tabii ki cihazı tamir eden kişidir. Güzelce izah ederseniz gerekli hassasiyeti sağlayıp mağduriyetinizi gidereceklerini düşünüyorum.

   Saygılar

 12. ESRA diyor ki:

  Merhaba, iphone x telefonumun önce dış ekranı çatladı, A kalite diye değişim yapıldı. Sonra iç ekran dış ekra birlikte kırıldı. Tekrar değişim yapıldı ve şimdi dış cam sağlam ama içi kırıldı sanırım ekran simsiyah. Acaba iphone servise versem fiyatlandırma (yanlızca ekran değişimi) üzeriden mi yapılır? ya da sizin başka tavsiyeniz olur mu 🙁 Şimdiden teşekkürler

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Esra Hanım,
   Biraz geç cevap verebiliyorum kusura bakmayın. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Yan sanayi iPhone X ekranını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Paranız boşa gider. Bunun yerine revize orijinal ekran taktırın. Hem görüntü kalitesinden hem de dokunmatik hassasiyetinden keyif alırsınız. Yan sanayi ekranlar maalesef çabuk bozuluyorlar.
   Yetkili Apple Servisi ne der bilemiyorum. Dilerseniz 216 282 15 11 numaralı telefondan direkt kendilerine sorabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

 13. mehmet ünal diyor ki:

  slm benim 5s im var konuşurken tuşlar açılıyor haliyle kulağım dokunduğu için tuşlara basıyo. Ekran değişmeden düzelmez mi tşk ederim.

 14. Eda diyor ki:

  Merhabalar Karaman Bey, soluk, renksiz ve cansız gözükmesi ön cam değişiminde gerçekleşmiyor sanırım değil mi, Lcd ekranı değiştiğinde ve yan sanayisi takıldığında oluyor, verdiğiniz bilgilerden anladığım o. Öyle midir?
  Teşekkür ederim şimdiden.

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Eda Hanım,
   Evet dedikleriniz tamamen doğru. Ön cam değişimi ekran görüntüsü kalitesini kesinlikle etkilemez. Yan sanayi ekranlar ise lcd ile birlikte takılır. Bu da ne kadar kalitesiz ekran kullanılırsa o kadar soluk ve cansız olacağı anlamına gelir.

 15. Koray Altınok diyor ki:

  tahmini fiyat ne çıkar acaba, ekran ve kasa değişimi için… bir de revize ekran ve yan sanayi ekran a göre fiyat alabilir miyim mümkünse

 16. Abdullah diyor ki:

  iPhone 7 cihazıma ekran değişimi yaptırdım ama artık eskisi gibi değil ekran daha soluk renksiz cansız oldu nedeni nedir

 17. Merve diyor ki:

  İphone 6s plus telefonumun camı kırıldı lcd si sağlamdı ,yAn sanayi bir ürün takıldı camına bir sıkıntı yaşamadım,şimdi tekrar kırıldı lcd hala çalışıyor fakat 2.kez cam değişimi yapılamayacağı söylendi.2.kez cam değişimi yapılamazmı ?

 18. Koray Altınok diyor ki:

  Merhabalar, iphone 7 plus düşürmeden dolayı ekran tuzla buz oldu, ayrıca kasada yamulmalar mevcut. bunun için ne işlemler yapılması gerekir ve fiyat ne olur..

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba,
   Oncelikle geçmiş olsun. Cihazınızın çalışıp çalışmadığının anlaşılması gerekir. Akabinde ekran ve kasa değişimi yapılması yeterli olacaktır.

 19. cagla diyor ki:

  merhaba ben iphone 7 almistim fakat bir sure once telefonum birden bire kapandi acilmadi bir sure sonra ekranda pembe bir cizirti olustu telefon bir anda yeniden kapandi ve ekranda iki tane hareket eden cizgi olustu. tamire gonderdik ve bize orjinal ekran olmadigini soylediler fakat telefonu 3 hafta once teknosadan almistim ekranini hic degistirtmedim telefon su an elimde fakat acilmiyor acma tusuna bastigim zaman sadece siyah ekran biraz daha parliyor ne yapmam gerek

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba,
   Cihazınızın ekranı değişmediğine göre hakkınızı aramanız gerekiyor. Dilerseniz Apple müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da tüketici hakem heyetine şikayet edebilirsiniz. Bunun dışındaki tek seçenek maalesef ücretli onarım.

 20. Şener uygun diyor ki:

  İyi günler iPhone 8 plus telefonum ekranı kırıldı garanti ve kaskosu devam henüz 6 ay oldu alalı gönderdim ekran takıldı geldi fakat dokunmatiğinde arıza var düzgün ve aktif çalışmıyor tekrar gönderdin benim talep ettiğim şekilde bir arıza görmemişler tekrar yolladılar şimdi telefon yine aynı uğraşıyoruz

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Şener Bey,
   Maalesef bu tür olaylarla çok karşılaşıyoruz. Ancak garantinizin devamı açısından, sorunun mutlaka yetkili servis tarafından çözülmesi gerekiyor. Yani üzgünüm ama tekrar servise götürmeniz gerekiyor.

 21. Berkay diyor ki:

  Yan sanayi ekran 2-3 kere taktırdım, çok kalitesiz olduğu belli, anında çatlıyor. 2-3 kere değiştirmiş olsam bile şu an Orijinal ekran istesem taktırabilir miyim?

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba,
   Evet taktırabilirsiniz. Revize Orijinal olarak tabii. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Orijinal ekran camı Gorilla Glass marka özel dayanıklı bir camdır. Revize orijinal olan üründeki cam aynı sağlamlıkta olmuyor malesef. Yani dikkatli kullanmak gerekiyor.

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Ebru Hanım,
   Yan sanayi ekranlar arasında kalite farkı olabiliyor. Bunu bilmeden sorunuza cevap vermemiz maalesef mümkün değil. Ekranda görüntü varsa ve dokunmatik sorunu yaşamıyorsanız “ekran değişimi” yerine “ön cam değişimi” tavsiye ederim. Sonuçta orijinal ekranınız değişmemiş olur. iPhone cam değişimi hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.
   Teşekkürler.

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Emre Bey,
   Ekranı biz mi değiştirdik bilemiyorum ama bu büyük ihtimalle basit bir durum. Ekran ile hemen arkasındaki panel arasında kalan toz parçaları olabilir. Ya da backlight bozuk olabilir. Biz yaptıysak hemen telafi edebiliriz.

 22. Meltem diyor ki:

  Merhabalar iPhone X telefonum Pupa yetkili teknik servis tarafından Apple onarım merkezinde 2000 tl karşılığında ekran değişimi yapıldı orjinal olduğunu söylediler garantiside devam ediyor acaba %100 orjinal ekran mıdır yada revizyonlu yoksa A kalite yan sanayi ekran mı kullanılmıştır

  • cskaraman diyor ki:

   Merhabalar Meltem Hanım, Pupa, Apple tarafından yetkilendirilmiş olduğundan bir yanlış olacağını sanmıyorum. Fiyatı da gayet makul. Apple’da kendi sitesinde aynı fiyatı veriyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla Pupa’da ekran değişimi için cihazı Apple’a yolluyor. Değişen ekranla ilgili bir şikayetiniz var mı?

   • Meltem diyor ki:

    Hayır bi şikayetim yok dokunmatik panel eskisi gibi çalışıyor görüntü kalitesi de oldukça iyi eskisinden bir farkı yok sadece sanki bana ekran çok siyah değil gibi geliyor ama diğer telefonların ekranlarıyla karşılaştırınca yine siyah duruyor Apple kendi tamir ettiği içinde bi yamuk yapacağınıda düşünmüyorum gerçide yine de bi şüphe oluyor tabii

 23. Nursel diyor ki:

  Merhaba iPhone X kullanıcısıyım ön camı kırıldı kaskoya göndereceğim A kalite orijinal ekran takacaklarını ve garantinin bozulmayacağını söylediler sizce bozulur mu

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Nursel Hanım,
   Gerçek orijinal ekran yalnızca yetkili servis tarafından takılabilir. 3. Şahısların orijinal ekran tedarik etmeleri mümkün değildir. Kaskonuzun bu onarımı nerede yaptıracağını bilemediğimden dolayı bu sorunuza net yanıt veremiyoruz.

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba, bunu dışarıdan bakarak anlamanız mümkün değil. Biz de anlayamayız. İçeriden bakıldığında ekranın orijinal olduğunu gösteren bazı emareler olur ancak buralardan anlayabiliyoruz. Bizi çağırırsanız bu emareleri göstererek izah edebiliyoruz.

 24. Tuna Dursun diyor ki:

  Ne iyi insanlarsınız apple iphone arka kasa cebimde az yamuldu düğme izi kaldı garanti dışı kaldı ve cihazın onarımının imkansız olduğunuz söyleyip i6 için 1600₺ istediler, şimdi sizde i6 için ekran değilde orginal kasa varmıdır ? yada i6 kasasının yamulmuş yerini ısıtıp düzeltip yada orginal kasa varsa değiştirip ve ekranı değiştirmeden sadece sağ alt köşede vidayı biraz sıkıp yollarmısınız ?

  • cskaraman diyor ki:

   Merhaba Enes Bey,
   Ekranınız Apple yetkili servisler dışında değişmesi durumunda maalesef garanti dışı kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Canlı Destek
1
Canlı Sohbet
Merhaba,
Size yardımcı olmak için hazırız.