CİHAZINIZA TAKILAN iPHONE EKRAN GERÇEKTEN ORJİNAL Mİ?

By cskaraman
iphone 5 siyah ekran
Evde & İşyerinde iPhone Tamiri

iPhone tamiri için servis servis dolaşmayın. Motorlu teknisyenimiz bir telefonunuzla evinize ya da iş yerinize geliyor, iPhone tamiri gözlerinizin önünde yapılıyor. Zamanınız size kalıyor.

Takılan iPhone Ekran Orijinal mi?

iPhone ekran taktırmak için cihazlarımızı emanet ettiğimiz teknisyenlere ne kadar güvenebiliriz? Orijinal dedikleri gerçekten de orijinal iPhone ekran mı? Bu konuya elimden geldiği kadarı ile açıklık getirmek istedim.

iPhone EkranÖncelikle şunu söyleyelim. Apple asla yedek parça satışı yapmaz. Bundan emin olabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz iPhone ekranlarının %95 i yan sanayi ürünlerdir. Bazı satıcılar bu ekranların iyi kalitede olanlarını (bilerek ya da bilmeyerek) orijinal diyerek satarlar. Ancak bu bilgi çoğunlukla yanlıştır. Söylediğimiz gibi Apple’dan asla ekran ya da başka bir yedek parça satın alamazsınız.

Geri kalan %5 lik kısımdan bahsedecek olursak; ekranın bölümlerinden bahsetmemiz gerekiyor. Bir iPhone Ekranı kabaca 4 bölümden oluşur. Ön cam, Lcd, arka ışık ve çerçeve. Burada en önemli aksam, dokunmatik özelliğini de içinde barındıran LCD lerdir. Geri kalanı cam ve plastikten ibaret olduğu için orijinal olmasının pek bir önemi yoktur. Ön camları kırılmış fakat LCD ekranı sağlam kalmış olan iPhone ekranlarını yenileyen bazı firmalar bu işi başarı ile yapmaktadır. Buralardan temin edilen ekranlar da Apple teknisyenlerinin kullandığı orijinal ekranlar kadar kalitelidir. LCD orijinal olduğun için görüntü ve dokunmatik hissiyatı farksızdır. Tabii doğal olarak fiyatı da farklı olur.

Kısaca özetlemek gerekirse 3 çeşit ekrandan bahsedebiliriz;

Orijinal ekran : Yalnızca Apple tarafından iPhone’unuza takılır. Yedek parça olarak satın alma şansınız yoktur.

Yan sanayi ekran:  Çok kaliteli yan sanayi ekranlar olsa da orijinal ekrana göre mutlaka fiyat ve performans farkı olur. Ancak bu fark genellikle fark edilemeyecek kadar azdır.

Revizyon (yenilenmiş) ekran: İç aksamı yani LCD kısmı orijinal olup dışı yan sanayi olan bu ekranların Apple’ın sattıklarından bir farkı yoktur. Sonuçta ekran demek LCD demektir. Geri kalan cam ve plastikten başka bir şey değildir.

Apple resmi ekran fiyatlarını burada bulabilirsiniz. Biz Cepciniz.com olarak talebinize göre Revizyon ya da Yan sanayi ekran kullanıyoruz. Güncel fiyatlar ve orijinal iPhone ekran fiyatları için lütfen aramaktan çekinmeyiniz.