iPhone Ahize ve Hoparlör Sesi

iPhone Ahize ve Hoparlör Sesinin Az Gelmesi – Kesin Çözüm

iPhone kulaklık (ahize) sesi ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Şimdi sizlere bu sorunu çözebilmek için neler yapmanız gerektiğini anlatıyorum. Ancak öncelikle uyarmalıyım ki telefonunuza yapacağınız bu müdahale riskli olmasa bile yine de dikkatli olmalısınız. Cihazınıza gelebilecek zararlardan mesuliyet kabul etmeyeceğimizi bildirmek zorundayım.

Telefon görüşmesi yaparken konuştuğunuz kişinin sesini hiç duyamıyor veya az duyuyor olabilirsiniz. Bu iki konu farklı arızalara işaret edebilir. Ancak öncelikle ses kısık mı bunu kontrol edin. Konuşma esnasında ses açma tuşuna basarak gelen sesi sonuna kadar açın. Bu sorununuzu gidermediyse okumaya devam edin.

Kulaklık ve Hoparlör Sesi Az Geliyorsa

Karşıdan gelen ses az da olsa duyabiliyorsanız çözümü büyük ihtimalle çok basit. Bu sorun genel olarak toz taneciklerinin ahize kısmında bulunan bir filtrenin gözeneklerini tıkamasından kaynaklanır. Bu gözenekler çok küçük olduğundan çabucak tıkanabilir. Bu durum konuştuğunuz kişinin sesini kısık duymanıza neden olur. Özellikle işiniz gereği tozlu ortamlarda bulunuyorsanız bu sorunu çokça yaşarsınız. Aynı şeyler hoparlör (Buzzer) için de geçerlidir. Zil sesi, Müzik sesi gibi seslerin çıktığı bu hoparlör cihazın alt kısmında bulunur.

Çözüm;

iPhone kulaklık sesi ve hoparlör sesi yükselsin istiyorsanız bu filtreleri temizlemelisiniz. Bunun size iki ayrı yöntemden bahsetmek istiyorum;

Patafix ile temizlik:

Bütün kırtasiyelerden bulabileceğiniz bir ürünle bu temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Uhu markasına ait Patafix ya da Faber Castell ürünü olan Tack-it aynı işi görür. Bu ürünün sakıza benzer bir yapısı vardır. küçük bir parçayla gözeneklerin üzerine baskı uygulayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Alkol ile temizlik:

Bir diş fırçası üzerine çok az miktarda (takribi bir iki damla) alkol ya da kolonya damlatın. Bununla ahize ve hoparlör kısmını güzelce temizleyin. Unutmayın çok damlatırsanız cihaza zarar verebilirsiniz. Ardından bir süre kurumasını bekleyin. İşlemi tamamladıktan sonra bir görüşme yapmayı deneyin. Cihazın sesinin arttığını göreceksiniz.

iphone kulaklık sesi

Videoda nasıl yapıldığına dair bir fikir edinebilirsiniz.

Bu işe yaramıyorsa bahsettiğimiz filtrelerin değişmesi gerekir. Filtre değişimi cihazın içi açılarak yapılır. Bu biraz teknik bilgi ve hassasiyet gerektiren bir iş olduğu için bizden yardım isteyebilirsiniz.

Kulaklık ve Hoparlör Hiç Gelmiyorsa

Iphone kulaklık sesi ve hoparlör sesi hiç gelmiyorsa durum çok daha ciddi demektir.

https://www.cepciniz.com/iphone-7-ses-gelmiyor/

Bundan emin olmak için konuşma esnasında ekrana bakın, eğer hoparlör simgesi pasif (sönük) durumda ise cihazınızın ses entegresi arızalı demektir. Anakart onarımı gerektiren bu durum özel cihazlar yardımıyla yapılır. Yani ev ortamında yapılması mümkün değildir. Bu durumda yine bizden yardım isteyebilirsiniz. Personelimiz bulunduğunuz yerden cihazınızı alır. 2 iş günü içerisinde onarımı tamamlayıp tekrar bulunduğunuz yere teslim eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Sohbet