iPhoneda Yer Açmak

Merhabalar, iPhoneda yer açmak istiyorsunuz ve bu makalemizi buldunuz. Size ne yapmanız gerektiğini anlatıyorum. Ancak bu çok dikkat etmeniz ve tedbirli olmanızı gerektiren bir durum. Bütün bilgilerinizi (resim, rehber, mesajlar gibi) kaybetmek istemezsiniz.

Son zamanlarda, özellikle 16GB ve 32GB hafızaya sahip iPhone modellerinde çokça sorun yaşanmaya başladı. Sosyal medya uygulamalarının da çoğaldığı günümüzde çekilen fotoğraf ve videolar iphone hafızalarını sonuna kadar kullanır oldu.

Peki hafızamız doldu ise ne yapacağız? Binlerce Lira masraf yapıp yeni bir telefon mu alacağız? Hayır tabii ki! Mu makalemizi okuduktan sonra anlayacaksınız ki 16GB bir cihaz bile her şeye yeter.

iPhoneda yer açmak için herşeyi sildim ama yine de hata alıyorum.

Cihazınızın hafızası doldu ve artık resim çekerken bile “hafıza dolu” hatası alıyorsunuz. Bunu düzeltmek için resimlerinizi ve videolarınızı silmeye başladınız. Ama ne kadar silseniz de istediğiniz kadar alan açılmadı.

Öncelikle neyin ne kadar yer kapladığına bakmak gerekiyor. Bunun için “Ayarlar” ve ardından “Genel” seçeneklerinden “iPhone Saklama Alanı” bölümüne giriyoruz.

iphoneda yer açmak

Resimde gördüğünüz gibi en üstteki bölümde toplam kullanılan alanla alakalı bilgiler verir alt kısımlarda ise hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.

“iPhone Saklama Alanı” penceresinin en altlarına indiğimizde ise aşağıdaki gibi “Sistem” ve “Diğer” kısımlarını görüyoruz.

iphoneda yer kalmadı

Özellikle diğer kısmı çok önemli. Burada mevcutta yüklü bulunan ve daha önceden indirilip silinmiş uygulamalardan kalan geçici sistem verileri bulunuyor. Bu alan ios işletim sisteminin bir şekilde işgal ettiği bir büyük bir alan. Söz konusu Windows işletim sistemi olsa bundan kurtulmak nispeten kolay olacaktı ancak ios’ta durum pek öyle değil.

iPhoneda yer açmak için cihazımızı yedekledikten sonra tamamen silip tekrar geri yüklemek gerekiyor. En çok dikkat etmeniz gereken bölüm burası. Burada yapacağımız herhangi bir yanlış, bilgilerimizin kaybolmasına sebep olabilir.

Cihazınızı nasıl yedekleyip geri yükleyebileceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki yazımızda size yardımcı oluyoruz.

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır

Hafızayı Dolduran Etkenler

Hafızayı dolduran başlıca 4 ana maddede sıralayabiliriz. Bunlar ise şöyle Fotoğralar ve resimler (Galeri) , Uygulamalar, Sistem ve Diğer. Diğer konusunu bu yazının başında anlattık. Sistem için yapabileceğimiz bir şey yok zaten orada işletim sistemi olan ios yüklü. Elimizde “Resimler” ve “Uygulamalar” kalıyor.

Uygulamaları Silerek iPhoneda Yer Açmak

Hangi uygulamanızın ne kadar yer kapladığını görmek için tekrardan “Ayarlar” ve ardından “Genel” seçeneklerinden “iPhone Saklama Alanı” bölümüne giriyoruz.

En üst bölümde göreceğiniz “Kullanılmayanları kaldır” seçeneği, uzun zamandır açmadığınız uygulamaları sistemden kaldırıyor. Ancak o uygulamalara ait veriler cihazınızda kalıyor. Böylece gerektiğinde terkrar yüklerseniz bu uygulamaların içeriği geri geliyor.

Aşağı doğru devam ettiğimizde cihazımızda yüklü olan uygulamaları görüyoruz. Burada büyükten küçüğe doğru sıralanmış şekilde sıralandıkları için en çok yer kaplayan uygulamaları en üst sıralarda bulabiliyoruz. Çok yer kaplayan uygulamaları da silip yeniden yüklemeniz biraz daha yer açmanızı sağlayacaktır. Ancak burada da dikkat etmeniz gereken şey şu; Whatsapp gibi önemli veriler içeren uygulamalarınızın da yedeklenmesi gerekir. Whatsapp içinde “Ayarlar” “Sohbetler” “Sohbet Yedeği” adımlarından “Şimdi Yedekle” tıklayarak uygulama içerisinden iCloud üzerine yedekleme yapabilirsiniz..

Resimleri Yedekleyerek iPhoneda Yer Açmak

Burası çok önemli! Her şey bir yana Fotoğraf ve videolarımız bir yana. Onları kaybetmek kuşkusuz çok üzücü olurdu. Ancak en fazla yer tutan şeyler de malesef bunlar oluyor. iCloud üzerinden alan satın almak gibi süper bir çözüm elbette var, ancak neyse ki artık bunları yedeklemenin ücretsiz bir yolu var. “Google Fotoğraflar“. Buradan indirebilirsiniz.

Google Fotoğraflar:

Google’ın bu uygulamasını kullanabilmek için bir Gmail hesabınız olması gerekiyor. Google bize yedekleme için iki seçenek sunuyor,

Orijinal çözünürlükte 15 GB il sınırlı yedekleme:

15 GB’lık bir alandan oluşuyor. Bu alanın içerisine Drive ve Gmail gibi uygulamalarda kullandığınız veri de dahil. Yani resim için çok da önemli bir alan kalmıyor.

Özel çözünürlükte sınırsız yedekleme:

iPhoneda yer açmak için kullanmamız gereken alan burası. Bu alana sınırsız bir şekilde yedekleme yapabiliyoruz. Tek şart Google’ın kendi çözünürlüğünde yedeklemesine izin vermeniz. Bu çözünürlük 8MP yani 3840×2160 gibi düşünebilirsiniz. Eğer çok çok büyük çıktılar almayacaksanız gayet yeterli bir çözünürlük.

Bu alana kaydedilen resimlerin nerede çekildiği, hangi cihaz ile çekildiği, tarihi gibi bir çok detayı da beraberinde kaydediyor. Uygulama özel bir yapay zeka yazılımı kullanıyor. Bu sayede “eğer izin verirseniz“, arşivinizi tarıyor ve fotoğraflarda bulunan kişileri ayırt ediyor. Bu sayede “Ara” düğmesini kullanarak fotoğraflarınızdaki her bir kişinin tüm resimlerine tek seferde ulaşabiliyorsunuz. Eğer isterseniz bu fotoğrafları yada arşivinizde bulunan tüm fotoğrafları herhangi biri ile paylaşıma açabiliyorsunuz.

Otomatik yedekleme

En önemli özelliği ise Fotoğraf galerinizdeki Fotoğraf ve Videoları otomatik olarak yedeklemesi. Cihazınız Wifi’ye bağlandığında otomatik olarak çektiğiniz tüm resimleri Google Fotoğraflara yedekliyor. Siz de uygulama üzerinden “Yer Aç” özelliği ile cihazınızdan Google’a aktarılan fotoğrafları silebiliyorsunuz.

Fotoğraflarınıza her yerden erişin, Hiç kaybetmeyin

İşin güzel yanlarından bir diğeri internet olan her yerden bu içeriklere ulaşabiliyor olmanız. iPhoneda yer açmak için mükemmel bir çözüm olan Google Fotoğraflar sayesinde iPhone’unuzda ne olursa olsun fotoğraflarınız silinmiyor.

Fotoğraf ve videolarınızı sakladığınız her alan risklidir. Telefonunuz, flash belleğiniz, harici diskleriniz veya dvdler farketmez, kullandığınız tüm elektronik ürünler bozulmaya çok müsaittir.

Güvenlik

Google’da başınıza gelebilecek en büyük felaket Gmail hesabınızın çalınması olabilir. Bu olursa yine tüm fotoğraflarınızı kaybedebilirsiniz. Yapmanız gereken ise güvenli, iki adımlı doğrulama ile birlikte komplike bir parola kullanmaktır. Ve tabii Google’a tüm anılarınızı teslim edeceksiniz. “Google güvenilir midir? Bu fotoğraflar ve bilgiyle ne yapar?” diye düşünüyor olmanız çok normal. Açıkçası bu konular hakkında pek bir fikrim yok. Bunu da sizin değerlendirmenize bırakıyorum.

DİPNOT

Bu konu ve diğer konular hakkında sormak istedikleriniz olursa aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Elimden geldiğince en hızlı şekilde cevaplarım.

Biz Cepciniz.com olarak iPhone cihazlarınız için İstanbul genelinde yerinde, İstanbul dışına ise ücretsiz kargo ile servis hizmeti veriyoruz. Eğer İstanbul’daysanız ve iPhone cihazınızda teknik bir sorun yaşıyorsanız yanınıza gelip cihazınızı gözünüzün önünde onarıyoruz. Sormak istedikleriniz varsa bizi mutlaka arayın. Sizlere dürüstçe, en doğru bilgileri vereceğimizden kesinlikle emin olabilirsiniz.

iPhoneda Yer Açmak” te bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Sohbet