Siri ile neler yapılabilir?

Siri Nedir?

Siri, Apple’ın sesli ve akıllı asistanıdır. Ipod, Iphone, Ipad, Mac cihazlarda bulunur. Cihazınızda yapmak istedğinizi sesli olarak söylersiniz, o sizin için yerine getirir. Kullanıldığı takdirde çok faydalı bir özelliktir.

siri

Nasıl Kullanılır?

Iphone 5’ten itibaren bütün cihazlarda Siri bulunur. Home tuşuna basılı tutarak aktif edilir. Iphone 6 model cihazlarda şarja takılı iken uzaktan “Hey Siri” dediğinizde aktif olurken, Iphone 6s ve sonraki modellerde şarja takılı olmasına gerek olmaksızın bu komutu söylediğinizde aktif olacaktır.

Siri Neler Yapabiliyor?

Siri’nin yapabileceği o kadar çok şey var ki, burada yazmaya sayfalar yetmez. Cihazınıza dokunmadan alarm kurmaktan tutun da arkadaşınıza Whatsapp mesajı göndermeye kadar bir çok faydası bulunur.

Engelli vatandaşlarımız için de inanılmaz faydaları bulunan Siri, onlar için de gerçekten büyük bir nimet. Örneğin hareket edemeyen bir MS hastası sadece konuşarak herkesi arayabilir mesaj gönderebilir, cihaza gelen bildirimleri sesli olarak dinleyebilir. Yatan Adam‘ın videolarından ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Başlıca Siri Komutları Neler?

Fotoğraflar

Yapay zeka ile çalışan Siri ile yapabilecekleriniz gerçekten çok fazla. Örneğin, “İçinde araba olan fotoğrafları göster” , “2016 temmuzunda çektiğim fotoğrafları göster” ya da “Antalya’da çektiğim fotoğrafları göster” dediğinizde isteğiniz hemen gerçekleşir ve albümünüzdeki fotoğraflar arasından istediğiniz özelliğe sahip fotoğrafları bulup çıkartır.

Arama

Birini aramak istiyorsanız, Hey siri komutundan sonra aramak istediğiniz kişiyi söyleyin. “Ahmet’i Ara” gibi bir komut verdiğinizde rehberinizde bulunan Ahmet’ler arasından seçenekleri size sunacaktır. Tam olarak rehberinizde geçtiği gibi söylerseniz direk aramaya geçecektir.

Ahmet’i hoparlörden aramak isterseniz “Ahmet’i hoparlörle ara” demeniz yeterli olur.

Mesajlar

Hey Siri, Gelen mesajları oku derseniz o sırada gelen mesajlarınızı sesli olarak okuyacaktır. Sadece Whatsapp mesajlarınızı okumasını isterseniz “Whatsapp mesajlarımı oku” demelisiniz. Siri mesajı okuduktan sonra size cevap vermek isteyip istemediğinizi soracaktır. Vereceğiniz cevabı da yine sesli olarak yazdırabilirsiniz. Birine mesaj göndermek isterseniz “Ahmet’e mesaj gönder” ya da ” Ahmet’e Whatsapp’tan mesaj gönder diyebilirsiniz.

Bildirimler

“Bildirimlerimi Oku” gibi bir komut özellikle araba kullanırken çok işinize yarayabilir. Maillerinizden, mesajlarınıza, uygulama bildirimlerine kadar her şeyi size okuyacaktır.

Ayarlar

“Wifi’yi Aç” , “Ekran parlaklığını azalt” , “Uçak modunu aç” , “Bluetooth’u kapat” gibi bir çok komutu Siri ile kullanabilirsiniz.

Hatırlatıcı ve Alarmlar

Alarmı saat 6’ya kur dediğiniz anda sabah 06:00’a alarm kurulacaktır. Hatırlatıcı eklemek de çok kolay, “15:00’da Didem’in doğum gününü hatırlat” gibi bir komut kullanırsanız bunu hatırlatıcılara ekleyecektir. Siri’ye özel günleri, resmi bayramları da sorabilirsiniz. “Ramazan bayramı ne zaman” komutuna rahatlıkla cevap verecektir.,

Navigasyon

Haritalara daha önce ev ve iş adreslerinizi kaydettiyseniz siriye “beni eve götür” gibi bir komut verdiğinizde harita uygulamasını açıp evinizi rota olarak belirleyecektir. “Beşiktaşa yol tarifi” derseniz de Beşiktaş için navigasyonu kuracaktır. Ya da “En yakın benzinci nerede” gibi bir komut kullanabilirsiniz.

Apple Müzik ve Siri

Siri’ye çalmasını istediğiniz şarkıyı iletebilirsiniz. Apple Müzik abonesiyseniz Dünya’nın arşivi dudaklarınızın arasındadır. Neredeyse bütün şarkıları dinleyebilirsiniz. İstemeniz yeterlidir. Ya da tarz olarak “rap şarkı çal” ya da “en son hit şarkıları çal” da diyebilirsiniz. O esnada çalmakta olan şarkıyı da sorabilirsiniz. Bunun için “Bu hangi şarkı” demeniz yeterli. Siri dinleyip yanıt olarak Apple müzik üzerinden ilgili şarkının linkini ekrana getirecektir.

Siri ile Eğlence

Siri’den size beatbox yapmasını ya da masal anlatmasını isteyebilirsiniz. Onunla muhabbet edebilirsiniz. Her sorunuza mutlaka bir cevabı olacaktır.

Sözün Özü

Siri ile yapılabilecek işler gerçekten çok fazla. Bunların tamamını buraya çıkarmak çok mümkün değil. Ancak dilediğinizi sorun. Cevabınızı kendiniz alın. Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Iphone cihazlarınız için elimizden geldiğince bildiklerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Asıl işimiz Yerinde Iphone Servisi. Cihazınız arızalandığında ya da sormak istedikleriniz olursa bizi arayabilir, Whatsapp‘tan yazabilir yada altta bulunan yorum kısmından da bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Sohbet